City Council

7358 Market Street
PO Box 455
Mackinac Island, MI  49757

The City government consists of the Mayor and six City Council members who meet every other Wednesday. City Council members hold three year terms with two members up for election each May. The Mayor, City Clerk, Treasurer, Assessor and Supervisor positions are elected annually in May. Many Committees, Boards and Commissions are appointed by the Mayor annually with the approval of the City Council. The Mayor and City Council members adopt an annual budget at the end of March each year for the fiscal year, April 1 thru March 31.  

Council Members 

Margaret M. Doud, Mayor
Brian Bailey (term expires May 2021)
Dennis Bradley, Sr. (term expires May 2021)
Kathleen Hoppenrath, Mayor Pro Tem (term expires May 2022)
Andrew McGreevy (term expires May 2022)
Steven Moskwa - smoskwa@cityofmi.org (term expires May 2020)
Anneke Myers - amyers@cityofmi.org (term expires May 2020)
 

2019 City Council Meetings

Unless posted otherwise, all Regular Meetings of the Mackinac Island City Council convene at 4:00 pm, local time, and are conducted in the Council Chambers located on the 2nd Floor of the Community Hall Building, 7358 Market Street, Mackinac Island, MI. Official minutes of all proceedings are available at the City Clerk's office located on the 2nd floor of City Hall.

January 2nd, 3:00 pm                                                           June 19th
January 16th, 3:00 pm                                                          July 3rd
January 30th, 3:00 pm                                                          July 17th
February 13th, 3:00 pm                                                        July 31st
February 27th, 3:00 pm                                                        August 14th
March 13th, 2:30 pm, Bike Redetermination Hearing           August 28th
March 13th, 3:00 pm                                                            September 11th
March 27th, 3:00 pm                                                            September 25th
April 10th, 2:30 pm, Business License Meeting                   October 9th
April 10th, 3:00 pm                                                               October 23rd
April 24th                                                                              November 6th
May 8th                                                                                 November 20th 
May 22nd                                                                              December 4th
June 5th                                                                                December 18th
                                                                                               December 30th

2019 Appointments

Public Safety Hoppenrath, Bradley, McGreevy
Ordinance/Licenses Myers, Hoppenrath, Moskwa
Finance/Insurance Myers, Bailey, McGreevy
Transportation McGreevy, Myers, Bradley
Medical/Fly Control Bradley, Bailey, Hoppenrath
Building/Lighting & Public Grounds McGreevy, Bailey, Moskwa
Streets/Sidewalks Hoppenrath, Moskwa, McGreevy
Compost/Solid Waste Moskwa, Bailey, Bradley
Tourism/4th of July/Lilac Bailey, Moskwa, Bradley
SWOT Jason St. Onge, Moskwa, Bradley
Mayor Pro Tem Andrew McGreevy
City Marshal Lawrence Horn
Mayor's Assistant Tammy Frazier
City Attorney Tom Evashevski
FOIA Coordinator Danielle Leach
Building Inspector/Zoning Administrator Dennis Dombroski
City Foreman Michael Ruddle
Librarian Anne St.Onge
Fire Chief Jason St.Onge
1st Assistant Fire Chief Larry Rickley
2nd Assistant Fire Chief Ben Mosley
1st Lieutenant Craig Bunker
2nd Lieutenant Travis Vartanian
3rd Lieutenant Tony Brodeur
Chief Engineer Dusty Coleman
Fire Marshal Dennis Bradley
EMT Representatives Richard Linn
Sam Barnwell
Cemetery Board Candace Smith
Kay Hoppenrath
Sam Barnwell
Kathi Wightman
Dennis Bradley
Dept Public Works Board Jim Pettit
Neal Liddicoat
Andrew Doud
Steve Moskwa
Vic Callewaert
Planning Commission Anneke Myers
Jim Pettit
Lee Finkel
Patricia Martin
Michael Straus
Ben Mosley
Mary McCourt Dufina
Historic District Commission Andrew Doud
Lorna Straus
Nancy Porter
Lee Finkel
Alan Sehoyan
Master Plan Committee Anneke Myers
Dennis Bradley
Trish Martin
Mary McCourt-Dufina
Barb Fisher
Lorna Straus
Jack Dehring
Construction Board of Appeals Ryan Johnson
James Granger
Richard Neumann
Richard Clements
Library Board Kathi Wightman
Kathleen Hoppenrath
Amelia Musser
David Levy
Margaret McIntire
Recreation Board Kathleen Rickley
Eric Cowell
Anneke Myers
Jodi Chambers
Sue Topham/Myron Johnson
Traffic Control Brian Bailey
Andrew Doud
Brad Chambers
Lawrence Horn
Andrew McGreevy
Veteran's Committee Ed Pfeiffelman
Sidney DeHaan
Ken Thompson
Roy Bessell
Jim Ball
Ben Horn
Mark Chambers
Housing Committee Margaret Doud
Jason St.Onge
Jack Dehring
Andrew McGreevy
Neal Liddicoat
Anneke Myers
Alan Sehoyan
Jim Pettit
Mark Ware
Island Summit Committee Dennis Bradley
Mike Olson
Rick Linn
Anne St. Onge
Christine Rollins
 
Historic District Study Committee Brad Chambers
Sam Barnwell
Nancy May
Steve Moskwa
Mike Hart
IT Committee Michael Olson
Sam Barnwell
Tom Corrigan
Allen Burt


BOLD - Chairperson of Committee or Board